2022 IWWF E&A Under-21 Championship Fischlham

The Event is over, View Results

      |
  LIVE WEBCAST
  LIVE RESULTS

Welcome to the U21 and Disabled European Championships in Fischlham Austria. Here you will find all the information you need and several links to get the disired Information for our tournament. Live results will be displayed on:

https://www.iwwfed-ea.org/competition.php?cc=T-22EURO03&page=TimeTable

Visit our Instagram page for some on site Photos and Videos:

Wasserskiclub_fischlham

Or on Facebook under:

https://www.facebook.com/search/top?q=wasserski austria fischlham

On behalf of the organizing committee we wish you a pleasant tournament and a great experience.

 

 

01
Sep
03
Sep
Last Updated : August 31, 2022

Tournament Website:

Click Here

Event Social Media Hashtag:

Not available

Location

    Fischlham Water Ski Club
48.09203088276564 13.931388314117985

Address

Fischlham Water Ski Club
Zausetstraße, Fischlham, Austria

Directions to Site

Zausetstraße, Fischlham, Austria

Open Google Map

Event Description

2022 IWWF E&A Under-21 Championship



Spectator Info

Tournament Website: Click Here
Official Hotels: no hotels listed
Other Hotels: no hotels listed
Spectator Info: Not available



01
Sep
03
Sep
Last Updated : August 31, 2022

Tournament Website:

Click Here

Event Social Media Hashtag:

Please support this event. This is the official hashtag. Please use it in your social media posts.

Not available

Event Social Media Poster:

Please download this poster for your social media posts.

Tournament Info

Sanctioning: 3) IWWF Sanctioned
Sanctioning Country: AUT
Sanction ID: 22EURO03
Title Sponsor:
Level: -
Rules & Divisions: IWWF Age Divisions & Rules
Organizer: Dr Michael Foedinger
Tel:           +
Email:     michael.foedinger@gmail.com
Media Contacts: View Media Contacts
Media Manager: Sebastian Urban
Email:     
Graphic Designer: Not available
Photographer: Not available
Videographer: Not available
Webcast Company: Not available
Official Hotels: no hotels listed
Other Hotels: no hotels listed
Accommodation Info:




Competitor Info

Event Administrator:
Mailing Address:   Not available
Tel:       Not available
Email:   Not available

Competitions

Competition 1 : 3 Event
Male/Female: femalemale
Disciplines: slalomtrickjumpoverall
Classes: R
Format: EliminationPF
Age Divisions: -21F-21M
Rounds: Skiers in Each Round

Slalom - Female
Prelims - All
Finals - 12

Slalom - Male
Prelims - All
Finals - 12

Trick - Female
Prelims - All
Finals - 12

Trick - Male
Prelims - All
Finals - 12

Jump - Female
Prelims - All
Finals - 12

Jump - Male
Prelims - All
Finals - 12

Entry Type: Open Entry - Selected by IWSF Ranking
Entry Limit: Not Available
Entry Fees:
Entry Fee Discounts: Not Available
Discount Notes: Not Available
Jump Running Order: By - Height
Method of Calculating Overall Scoring: Not Available
Boat Options: Closed (Tournament Boat)
Open to Foreigners: Yes
Prize Money: No Cash Prizes for this Event
Event Entry Limit: 200 pulls
Event Entry Late Fee: Not Available
Entry Open: June 1, 2022
Entry Deadline: August 30, 2022
Event Schedule Notes: Not available
Practice Schedule: Not available
Additional Event Notes: Not available
Additional Rules: Not available
Boats: no boats listed
Officials:
Chief Judge: Morten Froulund
Chief Scorer: Danielle De Bakker
Chief Tech: Nigel Talamo
Chief Driver: Matej Kunert
Safety Officer: TBC -   Martin Bauer

Results

SLALOM  ( -21F )

Rnd 1 Rnd 2
1

Ines ANGUENOT
FRA

3.00 @12.00m       - 55kph 4.50 @12.00m       - 55kph
2

Stella ANASTASI
CYP

2.00 @12.00m       - 55kph 4.00 @12.00m       - 55kph
3

Zuzana ORAVCOVA
SVK

2.00 @12.00m       - 55kph 3.00 @12.00m       - 55kph
4

Julie FAH
SUI

0.50 @12.00m       - 55kph 3.00 @12.00m       - 55kph
5

Perrine SONIER
FRA

1.00 @12.00m       - 55kph 2.50 @12.00m       - 55kph
6

Emily WENZEL
GER

1.00 @12.00m       - 55kph 2.00 @12.00m       - 55kph
8

Ronja PARUSSEL
GER

0.50 @12.00m       - 55kph 1.50 @12.00m       - 55kph
9

Arianna SACCO
ITA

2.50 @12.00m       - 55kph 1.00 @12.00m       - 55kph
11

Eva BERGEN, VAN
NED

1.50 @12.00m       - 55kph 3.50 @13.00m       - 55kph
12

Josefa KRUG
AUT

2.00 @12.00m       - 55kph  
13

Lilian LEONHARDT
GER

4.50 @13.00m       - 55kph  
15

Lilli DESTE
GBR

3.00 @13.00m       - 55kph  
16

Ella BJORLIN
SWE

2.50 @13.00m       - 55kph  
17

Amber BUTTERFIELD
GBR

2.00 @13.00m       - 55kph  
21

Laura HILLENBRAND
GER

1.50 @13.00m       - 55kph  
23

Kirsi WOLFISBERG
SUI

1.00 @13.00m       - 55kph  
25

Lara BRUMMEL
GER

0.50 @13.00m       - 55kph  
26

Lili STEINER
AUT

4.50 @14.25m       - 55kph  
27

Linda POLIDOROVA
CZE

4.00 @14.25m       - 55kph  
28

Elsa BERGSGARD
SWE

2.00 @16.00m       - 55kph  

SLALOM  ( -21M )

Rnd 1 Rnd 2
1

Tim TORNQUIST
SWE

4.00 @10.75m       - 58kph 1.00 @10.25m       - 58kph
2

Florian PARTH
ITA

3.50 @11.25m       - 58kph 3.00 @10.75m       - 58kph
3

Moritz ENGELHARDT
AUT

4.00 @11.25m       - 58kph 2.50 @10.75m       - 58kph
4

Vincenzo MARINO
ITA

3.00 @11.25m       - 58kph 2.00 @10.75m       - 58kph
5

Kamil BELMRAH
MAR

3.00 @11.25m       - 58kph 1.50 @10.75m       - 58kph
6

Dani TEIXIDOR JUNIOR
ESP

5.00 @11.25m       - 58kph 5.00 @11.25m       - 58kph
7

Benjamin MOREL
FRA

3.50 @11.25m       - 58kph 3.25 @11.25m       - 58kph
8

Pol DUPLAN-FRIBOURG
FRA

2.00 @11.25m       - 58kph 2.00 @11.25m       - 58kph
9

Simon ALDMAN
SWE

3.00 @11.25m       - 58kph 1.50 @11.25m       - 58kph
11

Clarens LAVAU
FRA

4.00 @11.25m       - 58kph 4.00 @12.00m       - 58kph
12

Nikolaus ATTENSAM
AUT

0.50 @10.75m       - 58kph 2.50 @12.00m       - 58kph
13

Leo CEDERQUIST
SWE

1.50 @12.00m       - 58kph  

JUMP (-21F)

Rnd 1 Rnd 2
1

Ines ANGUENOT
FRA

42.3m   @ 1.6m/5.5ft   - 54kph 43.9m   @ 1.6m/5.5ft   - 54kph
2

Lili STEINER
AUT

41.8m   @ 1.6m/5.5ft   - 54kph 43.4m   @ 1.6m/5.5ft   - 54kph
3

Elena AHAMMER
AUT

38.5m   @ 1.6m/5.5ft   - 54kph 42.9m   @ 1.6m/5.5ft   - 54kph
4

Nina Maria MEZZETTI
ITA

39.6m   @ 1.5m/5.0ft   - 54kph 41.3m   @ 1.5m/5.0ft   - 54kph
5

Perrine SONIER
FRA

41.4m   @ 1.6m/5.5ft   - 54kph 40.9m   @ 1.6m/5.5ft   - 54kph
6

Georgia FEARN
GBR

36.2m   @ 1.6m/5.5ft   - 54kph 39.0m   @ 1.6m/5.5ft   - 54kph
7

Kirsi WOLFISBERG
SUI

36.0m   @ 1.5m/5.0ft   - 54kph 37.9m   @ 1.5m/5.0ft   - 54kph
8

Linda POLIDOROVA
CZE

35.8m   @ 1.5m/5.0ft   - 54kph 37.5m   @ 1.5m/5.0ft   - 54kph
9

Emily WENZEL
GER

37.0m   @ 1.5m/5.0ft   - 54kph 36.9m   @ 1.5m/5.0ft   - 54kph
11

Laura HILLENBRAND
GER

35.4m   @ 1.5m/5.0ft   - 54kph 35.7m   @ 1.5m/5.0ft   - 54kph
12

Josefa KRUG
AUT

41.9m   @ 1.6m/5.5ft   - 54kph  
13

Zuzana ORAVCOVA
SVK

35.3m   @ 1.5m/5.0ft   - 54kph  
14

Ella BJORLIN
SWE

30.6m   @ 1.5m/5.0ft   - 54kph  
15

Lilli DESTE
GBR

30.2m   @ 1.5m/5.0ft   - 51kph  
16

Amber BUTTERFIELD
GBR

29.8m   @ 1.5m/5.0ft   - 54kph  
17

Claudia BARJAU BOADA
ESP

26.0m   @ 1.5m/5.0ft   - 54kph  

JUMP (-21M)

Rnd 1 Rnd 2
1

Florian PARTH
ITA

56.7m   @ 1.6m/5.5ft   - 57kph 60.1m   @ 1.6m/5.5ft   - 57kph
2

Pol DUPLAN-FRIBOURG
FRA

58.8m   @ 0.266   - 57kph 60.0m   @ 0.266   - 57kph
3

Tim TORNQUIST
SWE

52.8m   @ 1.6m/5.5ft   - 57kph 54.8m   @ 1.6m/5.5ft   - 57kph
4

Vincenzo MARINO
ITA

43.9m   @ 1.6m/5.5ft   - 51kph 53.1m   @ 1.6m/5.5ft   - 51kph
5

Dominic KUHN
AUT

50.2m   @ 1.6m/5.5ft   - 54kph 50.5m   @ 1.6m/5.5ft   - 54kph
6

Alexander GSCHIEL
AUT

50.3m   @ 1.6m/5.5ft   - 57kph 50.4m   @ 1.6m/5.5ft   - 57kph
7

Tristan DUPLAN FRIBOURG
FRA

48.4m   @ 1.6m/5.5ft   - 51kph 49.9m   @ 1.6m/5.5ft   - 51kph
8

Dima THOMSEN
SUI

45.7m   @ 1.6m/5.5ft   - 57kph 49.2m   @ 1.6m/5.5ft   - 57kph
9

Vincent AHAMMER
AUT

47.7m   @ 1.6m/5.5ft   - 54kph 49.1m   @ 1.6m/5.5ft   - 54kph
10

Antoine MORIN
FRA

43.0m   @ 1.6m/5.5ft   - 54kph 48.7m   @ 1.6m/5.5ft   - 57kph
11

Sondre STALHEIM
NOR

43.5m   @ 1.6m/5.5ft   - 54kph 46.7m   @ 1.6m/5.5ft   - 54kph
12

Charlie WESTLUND
SWE

44.4m   @ 1.6m/5.5ft   - 54kph 44.9m   @ 1.6m/5.5ft   - 54kph
13

Pablo DONATIU VINAS
ESP

42.4m   @ 1.6m/5.5ft   - 57kph  
14

Edoardo LA MALFA
ITA

42.2m   @ 1.6m/5.5ft   - 57kph  
15

Clarens LAVAU
FRA

41.8m   @ 1.6m/5.5ft   - 51kph  
16

William SHANAHAN
GBR

34.7m   @ 1.5m/5.0ft   - 51kph  
17

Noah POLLARD
GBR

34.0m   @ 1.5m/5.0ft   - 51kph  
18

Albert GROSS
GER

31.4m   @ 1.5m/5.0ft   - 51kph  
19

Henri OLDORFF
SUI

20.0m   @ 1.5m/5.0ft   - 48kph  

TRICK (-21F)

Rnd 1 Rnd 2
1

Ines ANGUENOT
FRA

5120 4810
2

Nina Maria MEZZETTI
ITA

3980 4350
3

Julie FAH
SUI

3510 4120
4

Theresa SCHMIDBERGER
AUT

4280 3820
5

Sandra BARJAU BOADA
ESP

3980 3610
6

Perrine SONIER
FRA

3610 3590
7

Claudia BARJAU BOADA
ESP

3590 3330
8

Kirsi WOLFISBERG
SUI

3550 3200
9

Lili STEINER
AUT

3770 2870
10

Ronja PARUSSEL
GER

3140 2760
11

Emily WENZEL
GER

4450 2670
12

Zuzana ORAVCOVA
SVK

3990 2370
13

Elsa BERGSGARD
SWE

3040  
14

Lara BRUMMEL
GER

2710  
15

Amber BUTTERFIELD
GBR

2440  
16

Josefa KRUG
AUT

2310  
17

Linda POLIDOROVA
CZE

2060  
18

Laura HILLENBRAND
GER

2040  
19

Elena AHAMMER
AUT

1940  
20

Ella BJORLIN
SWE

1720  
21

Georgia FEARN
GBR

1490  

TRICK (-21M)

Rnd 1 Rnd 2
1

Pol DUPLAN-FRIBOURG
FRA

7570 10370
2

Clarens LAVAU
FRA

9050 8650
3

Dominic KUHN
AUT

8690 8440
4

Axel GARCIA
FRA

8370 7670
5

Vincenzo MARINO
ITA

4290 7050
6

Dani TEIXIDOR JUNIOR
ESP

5820 5680
7

Alexander GSCHIEL
AUT

6220 5560
8

Edoardo LA MALFA
ITA

4720 5390
9

Henri OLDORFF
SUI

6050 5270
10

Tristan DUPLAN FRIBOURG
FRA

8040 4970
11

Vincent AHAMMER
AUT

6290 4880
12

Florian PARTH
ITA

4070 3920
13

Tono TEIXIDOR
ESP

3520  
14

Dima THOMSEN
SUI

3470  
15

Charlie WESTLUND
SWE

3400  
16

Tim TORNQUIST
SWE

3350  
17

Tancredi COGNE
SUI

3160  
18

Peter ORAVEC
SVK

3080  
19

Alex PREGEL BOLLMAN
ESP

2920  
20

Sondre STALHEIM
NOR

2750  
21

Pablo DONATIU VINAS
ESP

2520  
22

Matthijs KORSTEN
NED

2440  
23

Noah POLLARD
GBR

1660  
24

Albert GROSS
GER

1600  
25

Tom PARKIN
GBR

1040  
26

William SHANAHAN
GBR

970  

Videos

2022 European U21/Disabled Championship
Austria Cup 2022
ORF Bericht Austria Cup
2017 European Open Championship

Photos


Tournament Sponsors