|
5685 Views|
  LIVE WEBCAST

LATEST VIDEOS

LATEST PHOTOS

2020 Moomba Masters on the River Yarra, Melbourne, Australia.
The Victorian Water Ski Association are both proud and honored to continue to present the Moomba Masters, bringing world acclaimed athletes and officials to participate and compete in various disciplines of water skiing activities. Held annually in March, in the heart of Melbourne on the Yarra River. Over 6 days and nights the event brings spectators and overseas visitors in their thousands, to witness these competitions in conjunction with the Melbourne Moomba Festival.​

Three event competitions Tournament (Trick, Slalom & Jump) and Wakeboarding will see competitors ski exclusively behind the Nautique ski tow boat, with wakeboard competitors behind the Nautique, all this helps to create the magic which is the Moomba Masters.​

The Moomba Masters kicks off, with the Junior Moomba Invitational for two days of competition .
Followed by the Moomba Masters and Wakeboard Invitational Championships and Water Ski promotions.

The Moomba Masters is acknowledged throughout the world Water Ski Federations.
The event is endorsed by the International Water Ski and Wakeboard Federation.
06
Mar
09
Mar
Last Updated : December 31, 2020

Event Description

2020 Moomba Masters on the River Yarra, Melbourne, Australia.
The Victorian Water Ski Association are both proud and honored to continue to present the Moomba Masters, bringing world acclaimed athletes and officials to participate and compete in various disciplines of water skiing activities. Held annually in March, in the heart of Melbourne on the Yarra River. Over 6 days and nights the event brings spectators and overseas visitors in their thousands, to witness these competitions in conjunction with the Melbourne Moomba Festival.​

Three event competitions Tournament (Trick, Slalom & Jump) and Wakeboarding will see competitors ski exclusively behind the Nautique ski tow boat, with wakeboard competitors behind the Nautique, all this helps to create the magic which is the Moomba Masters.​

The Moomba Masters kicks off, with the Junior Moomba Invitational for two days of competition .
Followed by the Moomba Masters and Wakeboard Invitational Championships and Water Ski promotions.

The Moomba Masters is acknowledged throughout the world Water Ski Federations.
The event is endorsed by the International Water Ski and Wakeboard Federation.

Tournament Website:

Click Here

Event Social Hashtag:

not available

Location

    Yarra River
-37.8262089 144.9789471

Address

Yarra River
Henley Reserve, Melbourne VIC, Australia

Directions to Site

Situated on the Yarrow river in Melbourne, Australia between the Swan Street and Princes Bridges with access off Boathouse Drive.

Open Google Map

Tournament Info

Sanctioning: Internationally Sanctioned
Sanction ID: 20AUS316
Level: -
Organizer: Darren Robertson, President
Tel:           
Email:     
Media Contacts: View Media Contacts
Media Manager: not available
Graphic Designer: not available
Photographer: not available
Videographer: not available
Webcast Company: Late Night Media
Email:     
Official Hotels: no hotels listed
Other Hotels: no hotels listed



Spectator Info

Tournament Website: Click Here
Official Hotels: no hotels listed
Other Hotels: no hotels listed



Competitor Info

Event Administrator: Fran Hynes, Secretary, Manager
Mailing Address:   
Tel:           Fran Hynes, Secretary, Manager
Email:     Fran Hynes, Secretary, Manager
Participant Registration: Click Here to Register (deadline - January 1, 2020)

Competitions

Competition 1 : Ladies 3 Event
Male/Female: female
Classes:L
Disciplines: slalomtrickjumpoverall
Age Divisions: OpeW
Format:eliminationPSF
Rounds: Skiers in Each Round

Slalom - Female
Prelims - All
Semis - 0
Finals - 6
Trick - Female
Prelims - All
Semis - 0
Finals - 6
Jump - Female
Prelims - All
Semis - 0
Finals - 6
Boat Options:Closed (Tournament Boat)
Open to Foreigners:Yes
Entry Limit:100participants
Entry Late Fee:$50 (AUD) /participant
Discounts:not available
Competition 2 : Mens 3 Event
Male/Female: male
Classes:L
Disciplines: slalomtrickjumpoverall
Age Divisions: OpeM
Format:eliminationPSF
Rounds: Skiers in Each Round

Slalom - Male
Prelims - All
Semis - 14
Finals - 8
Trick - Male
Prelims - All
Semis - 12
Finals - 8
Jump - Male
Prelims - All
Semis - 0
Finals - 8
Boat Options:Closed (Tournament Boat)
Open to Foreigners:Yes
Entry Limit:100participants
Entry Late Fee:$50 (AUD) /participant
Discounts:not available
Entry Open:November 1, 2019
Entry Deadline:January 1, 2020
Practice Schedule:

None

Additional Notes:

Questions about the event -Contact Us
Darren Robertson, President
Tel: 0418 928 931
darren@nautiquesvictoria.com

Additional Rules:

See Website : https://www.moombamasters.com.au/ Click: Moomba Masters 2020/2020 Moomba Rules

Boats: Nautique
Officials:
Chief Judge: Jeffrey Smith
Chief Scorer: Dana Garcia
Chief Tech: not available
Chief Driver: not available
Safety Officer: -   

Results

SLALOM  ( OpeF )

Rnd 1 Rnd 2 Rnd 3
1

Manon COSTARD
FRA

5.50 @11.25m       - 55kph 4.00 @11.25m       - 55kph 3.00 @11.25m       - 55kph
2

Allie NICHOLSON
USA

2.00 @11.25m       - 55kph 4.50 @11.25m       - 55kph 3.00 @11.25m       - 55kph
3

Luisa JARAMILLO E.
COL

2.00 @11.25m       - 55kph 2.00 @11.25m       - 55kph 2.00 @11.25m       - 55kph
4

Paige RINI
CAN

2.00 @11.25m       - 55kph 2.00 @11.25m       - 55kph 2.00 @11.25m       - 55kph
5

Elizabeth MONTAVON
USA

3.50 @11.25m       - 55kph 2.50 @11.25m       - 55kph 3.50 @12.00m       - 55kph
6

Giannina BONNEMANN
GER

2.00 @11.25m       - 55kph 3.00 @11.25m       - 55kph 1.00 @12.00m       - 55kph
7

Karen TRUELOVE
USA

2.00 @11.25m       - 55kph 1.00 @11.25m       - 55kph  
8

Sade FERGUSON
AUS

2.00 @11.25m       - 55kph 3.50 @12.00m       - 55kph  
9

Aliaksandra DANISHEUSKAYA
BLR

2.00 @11.25m       - 55kph    
10

Vennesa VIEKE
AUS

1.00 @11.25m       - 55kph    
11

Chantal SINGER
CAN

5.50 @12.00m       - 55kph    
12

Alexandra GARCIA
USA

5.00 @12.00m       - 55kph    
13

Erika LANG
USA

3.00 @12.00m       - 55kph    
14

Aaliyah YOONG HANIFAH
MAS

2.00 @12.00m       - 55kph    
15

Sierra NOWLAN
AUS

1.50 @12.00m       - 55kph    
16

Layne MORONEY
AUS

3.00 @13.00m       - 55kph    
17

Alyssa DRAKE
USA

2.50 @13.00m       - 55kph    

SLALOM  ( OpeM )

Rnd 1 Rnd 2 Rnd 3
1

Nate SMITH
USA

5.00 @10.75m       - 58kph 2.50 @10.25m       - 58kph 5.00 @10.75m       - 58kph
2

Thomas DEGASPERI
ITA

2.00 @10.75m       - 58kph 2.50 @10.75m       - 58kph 5.00 @10.75m       - 58kph
3

Joel HOWLEY
AUS

1.00 @10.75m       - 58kph 2.00 @10.75m       - 58kph 4.50 @10.75m       - 58kph
4

Benjamin STADLBAUR
SUI

3.00 @10.75m       - 58kph 2.50 @10.75m       - 58kph 2.50 @10.75m       - 58kph
6

Jonathan TRAVERS
USA

4.00 @11.25m       - 58kph 2.00 @10.75m       - 58kph 1.50 @10.75m       - 58kph
7

Joel POLAND
GBR

4.00 @10.75m       - 58kph 2.00 @10.75m       - 58kph 0.50 @11.25m       - 58kph
8

Robert HAZELWOOD
GBR

3.00 @10.75m       - 58kph 2.00 @10.75m       - 58kph 5.25 @12.00m       - 58kph
9

William ASHER
GBR

0.50 @10.75m       - 58kph 5.50 @11.25m       - 58kph  
10

Cale BURDICK
USA

5.00 @11.25m       - 58kph 3.50 @11.25m       - 58kph  
12

Dorien LLEWELLYN
CAN

5.00 @11.25m       - 58kph 2.50 @11.25m       - 58kph  
13

Thomas POOLE
GBR

3.00 @10.75m       - 58kph 6.00 @12.00m       - 58kph  
14

Felipe MIRANDA
CHI

3.50 @11.25m       - 58kph 3.50 @12.00m       - 58kph  
15

Jack CHRISTIE
AUS

3.50 @11.25m       - 58kph    
16

Blaze GRUBBS
USA

3.00 @11.25m       - 58kph    
17

Garrett REESE
USA

1.50 @11.25m       - 58kph    
20

Trent NELSON CRANFIELD
AUS

0.50 @11.25m       - 58kph    
22

Benjamin TURP
GBR

0.00 @11.25m       - 58kph    
23

Mitchell BARBER
AUS

4.50 @12.00m       - 58kph    
24

Lucas CORNALE
AUS

4.00 @12.00m       - 58kph    
25

Peter CORNALE
AUS

3.50 @12.00m       - 58kph    
26

Joseph SHERRY
AUS

2.50 @12.00m       - 58kph    
27

Jarrah BURGESS
AUS

2.00 @12.00m       - 58kph    
28

Ignacio GIORGIS
ARG

1.50 @12.00m       - 58kph    
29

Thomas RYAN
AUS

0.00 @12.00m       - 58kph    
30

Ryan BURNS
AUS

2.50 @13.00m       - 58kph    
31

Patrick CRISP
AUS

2.00 @13.00m       - 58kph    
32

Thomas BENNETT
AUS

5.00 @14.25m       - 58kph    
33

Austin ABEL
USA

4.50 @14.25m       - 58kph    
34

Greg KEELEY
AUS

2.00 @14.25m       - 58kph    

TRICK (OpeF)

Rnd 1 Rnd 2 Rnd 3
1

Erika LANG
USA

9980 9830 9980
2

Anna GAY
USA

9830 6380 9620
3

Giannina BONNEMANN
GER

8980 8020 7790
4

Chantal SINGER
CAN

6670 7170 7770
5

Aliaksandra DANISHEUSKAYA
BLR

5920 6280 7390
6

Tayla SIMMONDS
AUS

6460 6680 6010
7

Paige RINI
CAN

7420 5280  
8

Aaliyah YOONG HANIFAH
MAS

5730 4130  
9

Sade FERGUSON
AUS

5200    
10

Alyssa DRAKE
USA

2870    

TRICK (OpeM)

Rnd 1 Rnd 2 Rnd 3
1

Patricio FONT
MEX

11180 11590 11740
2

Dorien LLEWELLYN
CAN

10560 10660 10560
3

Joel POLAND
GBR

9470 9700 9970
4

Martin KOLMAN
CZE

9960 9940 9480
5

Robert HAZELWOOD
GBR

9560 9310 9420
6

Kevin JACK
USA

7590 8360 8460
7

Jaret LLEWELLYN
CAN

7670 8900 6190
8

Felipe MIRANDA
CHI

7990 7890 3980
9

Erick Julian MACIAS-SEDANO
USA

7130 7640  
10

Blaze GRUBBS
USA

6700 6740  
11

Tobias GIORGIS
ARG

5700 4140  
12

Federico JARAMILLO E.
COL

5710 2680  
13

Joshua BRIANT
AUS

5520    
14

Patrick CRISP
AUS

5170    
15

Bailey CHRISTIE
AUS

4820    
16

Callan ASHCROFT
AUS

2370    
17

Ignacio GIORGIS
ARG

1850    

JUMP (OpeF)

Rnd 1 Rnd 2
1

Jacinta CARROLL
AUS

55.4m   @ 1.6m/5.5ft   - 54kph 55.2m   @ 1.6m/5.5ft   - 54kph
2

Aliaksandra DANISHEUSKAYA
BLR

48.4m   @ 1.6m/5.5ft   - 54kph 49.1m   @ 1.6m/5.5ft   - 54kph
3

Giannina BONNEMANN
GER

46.1m   @ 1.6m/5.5ft   - 54kph 47.9m   @ 1.6m/5.5ft   - 54kph
4

Paige RINI
CAN

39.3m   @ 1.6m/5.5ft   - 54kph 42.9m   @ 1.6m/5.5ft   - 54kph
5

Casey WOODERSON
AUS

41.6m   @ 1.6m/5.5ft   - 54kph 42.2m   @ 1.6m/5.5ft   - 54kph
6

Sade FERGUSON
AUS

47.3m   @ 1.5m/5.0ft   - 54kph 39.2m   @ 1.5m/5.0ft   - 54kph
7

Aaliyah YOONG HANIFAH
MAS

37.2m   @ 1.5m/5.0ft   - 51kph  
8

Alyssa DRAKE
USA

34.0m   @ 1.5m/5.0ft   - 51kph  
9

Layne MORONEY
AUS

33.1m   @ 1.5m/5.0ft   - 51kph  

JUMP (OpeM)

Rnd 1 Rnd 2
1

Freddy KRUEGER
USA

63.6m   @ 0.266   - 57kph 65.1m   @ 0.266   - 57kph
2

Igor MOROZOV
RUS

63.2m   @ 0.266   - 57kph 65.0m   @ 0.266   - 57kph
3

Felipe MIRANDA
CHI

59.6m   @ 0.266   - 57kph 64.3m   @ 0.266   - 57kph
4

Joel POLAND
GBR

55.0m   @ 0.266   - 57kph 62.9m   @ 0.266   - 57kph
5

Robert HAZELWOOD
GBR

58.6m   @ 1.6m/5.5ft   - 57kph 61.1m   @ 1.6m/5.5ft   - 57kph
6

Dorien LLEWELLYN
CAN

57.7m   @ 1.6m/5.5ft   - 57kph 59.1m   @ 1.6m/5.5ft   - 57kph
7

Ji-Min JEONG
KOR

54.3m   @ 0.266   - 57kph 53.7m   @ 0.266   - 57kph
8

Ryan BURNS
AUS

54.0m   @ 1.6m/5.5ft   - 57kph 52.7m   @ 1.6m/5.5ft   - 57kph
9

Will GIBSON
NZL

53.8m   @ 1.6m/5.5ft   - 57kph  
11

Blaze GRUBBS
USA

51.4m   @ 1.6m/5.5ft   - 51kph  
12

Scott REEVES
AUS

51.3m   @ 1.6m/5.5ft   - 57kph  
13

Garrett REESE
USA

50.6m   @ 1.6m/5.5ft   - 54kph  
15

Emile RITTER
CHI

50.5m   @ 0.266   - 57kph  
16

Ryan SCIACCA
AUS

50.4m   @ 1.6m/5.5ft   - 54kph  
17

Trent NELSON CRANFIELD
AUS

48.0m   @ 1.6m/5.5ft   - 57kph  

Videos

Trick Finals
Slalom Finals
Jump Finals

Photos


Tournament Sponsors